Речиси да нема место во Македонија, кое нема назив поврзан со епскиот јунак Крале или Крали Марко, кој е најопеан во народното творештво и кој загинал на 17 ...
| | веќе видена

Во последните 24 часа се пријавени две починати лица поврзани со ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Станува збор за едно лице од Скопје (67г) и ...
сите 179 | | | веќе видена

Општина Велес е една од 18 општини од три земји што учествуваат во меѓународен проект за заштита на културното наследство. Проектот го спроведуваат француските ...
| | веќе видена

Со изработка на шест куси едукативни видеоматеријали за најексклузивните и најзначајните парични изданија коишто биле произведувани на територијата на ...
сите 4 | | | веќе видена

ИМА БУРНИ РЕАКЦИИ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ Петмина пратеници од помалите политички партии, кои му припаѓаат на владејачкото мнозинство, ја ...
| | веќе видена

СДСМ ОДРЖА КОНГРЕС, ЗАЕВ КАЖА ВО КОЈ ПРАВЕЦ ЌЕ СЕ ДВИЖАТ Радмила Шекеринска и официјално замина, а нов заменик на лидерот Зоран Заев во СДСМ е Сања Лукаревска. ...
| | веќе видена

Давид Димовски и Душица Тодоровска од гимназијата „Мирче Ацев“ од Прилеп, Мартина Јовановска од „Митко Пенџуклиски“ во Кратово, Калин Порјазовски од скопското ...
| | веќе видена

На 19 Мај